ئازادی
خوشك و برا به‌ ڕێزه‌كان ئه‌وه‌ی له‌ ناو دڵتایه‌ ئه‌توانی له‌م مه‌كۆیه‌ به‌ ئازادانه‌ ده‌ربڕیت به‌ مه‌رجێ ته‌شهیر به‌ كه‌س مه‌كه‌
ئازادی
خوشك و برا به‌ ڕێزه‌كان ئه‌وه‌ی له‌ ناو دڵتایه‌ ئه‌توانی له‌م مه‌كۆیه‌ به‌ ئازادانه‌ ده‌ربڕیت به‌ مه‌رجێ ته‌شهیر به‌ كه‌س مه‌كه‌
ئازادی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

ئازادی

مه‌كۆیه‌ك بۆده‌ربڕینی ناخ به‌ ئازاد‌ی

الرئيسيةأحدث الصورالتسجيلسه‌ره‌كیكۆنترۆڵ په‌نێلدخوللیستی ئه‌نداماننامه‌ی تایبه‌تتۆماركردنچونه‌ژوره‌وه‌گه‌ڕان
به‌ بۆنه‌ی جه‌ژنی نه‌ورۆزه‌وه‌ پیرۆزبایی ئاراسته‌ی هه‌ر چوار پارچه‌ی كوردستان ده‌كه‌ین به‌ هیوای ئازادی له‌ نه‌ورۆزی داهاتوو
مواضيع مماثلة
كاتژمێر
به‌شداریكردن
Share |
ئه‌و بابه‌ته‌ له‌ گه‌ڵ فیسبوك به‌شداره‌
المواضيع الأخيرة
» گواردیؤلا: ساڵێكی تریش له‌ به‌رشه‌ڵۆنا ئه‌مێنمه‌وه‌.
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالسبت مايو 07, 2011 9:50 pm من طرف كه‌ته‌لونی

» نوكته‌ی تازه‌وگه‌رم!!!!!!!!!!
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالجمعة مايو 06, 2011 5:30 pm من طرف rawf

» ورته‌ ورت !!!!!
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالجمعة مايو 06, 2011 5:19 pm من طرف rawf

» ئیحتیماله‌
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالجمعة مايو 06, 2011 4:54 pm من طرف rawf

» خۆپیشاندان
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالجمعة مايو 06, 2011 4:48 pm من طرف rawf

» ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالأربعاء أبريل 27, 2011 5:59 pm من طرف كه‌ته‌لونی

» به‌رشه‌لۆناو ئیشبییه‌ بۆ سێ خاڵی یاریه‌كه‌ یاری ده‌كه‌ن
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالأحد مارس 13, 2011 4:15 am من طرف كه‌ته‌لونی

» به‌رشه‌لۆناو 3 خاڵی تر
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالإثنين مارس 07, 2011 2:42 am من طرف كه‌ته‌لونی

» به‌رشه‌ لۆنا له‌ ڤالانسیای برده‌وه‌
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالخميس مارس 03, 2011 4:11 pm من طرف كه‌ته‌لونی

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم
هه‌واڵه‌كان
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية reddit      

قم بحفض و مشاطرة الرابط به رشلونا على موقع حفض الصفحات

قم بحفض و مشاطرة الرابط ئازادی على موقع حفض الصفحات
سه‌رژمێری

.: ژماره‌ی سه‌ردانی مه‌كۆ:.

ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی

كاتب الموضوعرسالة
كه‌ته‌لونی
به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی
كه‌ته‌لونی

[img]http://img406.imageshack.us/img406
ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی I_folder_lock

ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی I_folder_lock

ژماره‌ی ئه‌ندام : 1
ژماره‌ی په‌یامه‌كان : 180
كه‌سێتی : 0
میژوی تۆماركردن : 09/12/2010
ماڵپه‌ڕ : www.azad.mam9.com

ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Empty
مُساهمةموضوع: ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی   ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی Emptyالأربعاء فبراير 16, 2011 12:20 am

ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی 15_356827805

ژنە گۆرانیبێژی كوردی شاری سنە، ژیوار شێخولئیسلامی، گلەیی لە هەندێك لە هونەرمەندە ژنەكانی كورد هەیە و دەڵێت “كاتێك هەندێك گۆرانیبێژی ژنی كورد دەبینم شەرم لەوە دەكەم كە من خانمێكی كوردم، خەڵكەكە بەچاوی ئەوانەوە تەماشای ئێمەش دەكات”، ئەو پێیوایە ئەو ژنانە بوونەتە هۆی ئەوەی كە دایك و باوكان رێگە لە كچەكانیان بگرن كاری هونەری بكەن “دەڵێن دەچی دەبیە لۆتی”.
ژیوار، كە لەدایكبووی شاری سنەی رۆژهەڵاتی كوردستانە و ئێستا لە تاران دادەنیشێ، دامەزرێنەری گرووپی میوزیكی ژیوارەو ئەندامی گرووپی میوزیكی باڵوەشانە، كە گرووپێكی كوردی-فارسییە لە پێنج كەس پێكهاتووە (سێ ئافرەت و دوو پیاو).
گرووپی باڵوەشان، بەوە لە گرووپەكانی دیكە جیا دەكرێتەوە كە موزیكەكەیان تێكەڵاوێكە لە موزیكی ئاینی یارسانی، كوردی و فارسی. یارسانەكان كە پێكهاتەیەكی نەتەوەی كوردن، هەڵگری بیروباوەرێكی ئاینی تایبەت بەخۆیانن كە مێژوویەكی دێرینی هەیە. ئەو گرووپە لە كۆتایی رێبەندانی ئەمساڵ چەند كۆنسێرتێكیان لە بەلجیكا، ئەڵمانیا و سوێد ساز كرد. دوایین كۆنسێرتیان لە 30/1/2011 لەشاری ئۆپسالای سوێد سازكرد، كە لەسەر بانگهێشتی كۆمەڵەی یاری ئێرانی هاتبوون.
ژیوار شێخولئیسلامی، كە گۆرانبێژی گرووپەكەیە، دەڵێ ناوی گرووپی باڵوەشان واتای “راوەشاندن و جوڵاندندنی دەست لەكاتی هەڵپەركێدا”. ئەو گرووپە بەسەرپەرشتی كەینیان دامەزاروە، ئەو سەرپەرشتی كارە كوردییەكان دەكات.
ژیوار، 12 ساڵ بەر لە ئێستا گرووپێكی بەناوی ژیوار دامەزراندووە كە سەرجەم ئەندامەكانی كچن و دەڵێ “گرووپەكەمان لە تاران ناسراوە ، هەموو ئەوانەی كە موزیكی تێدا لێدەدەن، دەرچووی كۆلیژ و بەشی موزیكی زانستگەن”.
ژیوار چیرۆكی پەیوەندیكردنی بە گرووپی باڵوەشان دەگێڕێتەوەو دەڵێ “ كاتێك زانیم پێویستیان بە ئافرەتێكی گۆرانیبێژە پەیوەندیم پێوەكردن ، دوو خانمیشم لە گرووپی ژیوار لەگەڵ خۆم پێ ناساندن، ئەوەبوو ئەم گرووپەی باڵوەشانەمان دروستكرد”.
ژیوار خاوەن ستایلێكی تایبەتە لە گۆرانیگوتن، زۆربەی كات هۆرەی كوردی تێكەڵ بە گۆرانی فارسی دەكات “ئاوازەكان ئاغای كیانیان دایاندەنێ، ئەوانە مەقامگەلی تەمبووریان پێ ئێژن. وەك دەزانرێ لەناوچەی كرماشان و دەوربەری ئاهەنگی سیاچەمانەكان هەس، من خۆم ئەو جۆرە لاواندنەوەیە یانیش هۆرەیەم لەگەل ئاوازەكانی كیانیان تێكەڵكرد، كە لەگەڵ دەنگی مندا دەگونجێ. من وەكو ژنێكی كورد پێمخۆشە ئەم سەبكە بۆ خۆم و تایبەت بەخۆم بێت”.
نێوەڕۆكی گۆرانییەكانی باڵوەشان پتر عاریفانەن، ژیوار ئەوە پشتڕاستدەكاتەوەو دەڵێت “ئەوە تەمبووری سەمایە، تەمبووری زیكرە، رەنگە ئەمە شێویەكی تازە بێ، ئەوە موزیكی تایبەت بە ناوچەی كرماشان و دەوروبەریەتی. تێكەڵاوێكە لەهەموو مەقامەكان، بۆ شیعرە فارسیەكانیش شیعری حەزرەتی حافز و مەولانا هەڵدەبژێرین لەبەرئەوەی لەگەڵ ستایلی كارەكانمان دەگونجێ”.
لەگەڵ باسكردن لە ستایل و هۆنراوەو ئاوازی كارەكانی گرووپی باڵوەشان، ژیوار یەكسەر دەمی گلەیی دەكاتەوەو دەڵێت “بەداخەوە لە نێو كوردی ئێرانیشدا زۆر شتی دووپاتكراوەی موزیكی هەیە، یانیش لە عەرەبی و توركی كەڵك وەردەگیرێت، ئێستا رەسەنایەتی كوردی نابینم، بەداخەوە ئێمە ئێستا موزیكی كوردی ناژنەوین، یان عەرەبییە یانیش توركی”.
ئەو نەك تەنیا رەخنەی لە ئاوازی گۆرانییە كوردییەكانی ئەو رۆژگارە هەیە، بەڵكو رەخنە لە زۆر شتی دیكەش دەگرێ “رەسەنایەتی لەدەستچووە، تۆ بزانە جلی كوردی چی بەسەرهاتووە؟ من خۆم سەردانی باشووری كوردستانم كردووە تەنیا كوردایەتیم نەدی، نەجابەتی ژنی كورد بە جلەكانیەوەیەتی، ئێستا خۆمان دەمانەوێ فەرهەنگەكەمان لەبیر خۆمان بەرینەوە؟ چەند جوان دەبوو ئەگەر لە تەلەڤزیۆنە كوردییەكانەوە خانمان و پیاوان بە جلی كوردییەوە بەرنامەكانیان پێشكەش بكەن”.
كەمبوونەوەی لەبەركردنی جلوبەرگی كوردی لە باشووری كوردستان جێگەی رەخنەی زۆر لەو كوردانەیە كە لە پارچەكانی دیكەی وڵات و لەدەرەوەی وڵاتەوە دەگەڕێنەوە كوردستان، هەروەهاش زاڵبوونی ستایلی توركی و عەرەبی بەسەر گۆرانییەكانی نەوەی نوێی گۆرانیبێژاندا.
ژیوار پێیوایە نەمانی رەسانایەتی و فەرهەنگی كوردی بۆ ئەوانە دەگەڕێتەوە كە رەنگرێژی فەرهەنگی ئەو وڵاتە دەكەن و لێی بەرپرسن “ئەوان پێیانوایە ئەوە پێشكەوتنە، بەڵام ئەوە بەدبەختییە بۆ كورد، پێشكەوتن وا نییە. پێشكەوتن بە زمانی خۆمان و جلوبەرگی خۆمانەوە دەكرێت، پێشكەوتن بە پێناسەی نەتەوەییمانەوە دەكرێت”.
ئەو گۆرانیبێژە رەخنە لە هەندێك گۆرانیبێژی ژنی كورد دەگرێ و دەڵێت “كە هەندێكیان دەبینم شەرم لەوە دەكەم من خانمێكی كوردم، خەڵكەكە بەچاوی ئەوانەوە تەماشای ئێمەش دەكات”، هەروەها دەڵێت “بەداخەوە ئێستا بەهۆی هەندێك كەسەوە هونەر سووك كراوە و خراپبووە، بۆیە هەندێك دایك و باوك كە ئەو شتانە دەبینین، رێگە لە كچەكانیان دەگرن كاری هونەری بكەن. دەڵێن دەچی دەبییە لۆتی”. ژیوار رووی گلەیی لە باشووری كوردستان دەكاتەوە و دەڵێت “ئێستا لە باشوور چەند تەلەڤزیۆنێكی كوردی پەیدابوون كە هانی خەڵك دەدەن بۆ فەرهەنگی بێگانە”.
ژیوار نەیشاردەوە كە باوكی سەرەتا حەزی نەكردووە ئەو ببێتە گۆرانیبێژ “باوكم دەروێشە، پێیدەگوتم كچم گۆرانی مەڵێ، گۆرانی كاری پیاوانە، كاتێك باوكم زانی من دەمەوێ هونەر بئافرێنم كۆڵیداو، ئێستا شانازیم پێوە دەكات، چونكە تێگەیشت من لەبەرخاتری هونەر گۆرانی دەڵێم و بۆ خۆدەرخستن نایكەم”
ئەوەی تێبینی دەكرێ، زۆربەی گۆرانیبێژە بەنێوبانگەكان و ئاوازدانەرانی كوردی رۆژهەڵاتی كوردستان خەڵكی سنەن؟ ژیوار شێخولئیسلامی وەڵامدەداتەوەو هۆكارەكە رووندەكاتەوە “شاری سنە خاوەن فەرهەنگێكی دەوڵەمەندە و لە هەرچوار لایەوە فەرهەنگی جۆراوجۆری كوردی دەوریانداوە، ئەو شێوەزارەی لە سنە قسەی پیدەكرێت، بەشێوەیەكە كە بەئاسانی دەتوانین گۆرانی ناوچەكانی دیكەی پێ بڵێینەوە و بە كورمانجیشەوە”.
ژیوار باس لەوە دەكات كە موزیكی كوردی و شاری سنە بەڕادەیەك لە ئێران كاریگەرن كە كاریگەریان لەسەر مۆزیكی فارسیش داناوە “موزیكی كوردی ریتمێكی تایبەت بەخۆی هەیە، كاتێك كۆنسێرتێك لە تاران دەكرێت، فارسەكانیش بە كوردی گۆرانی دەڵێن، زیاتریش گۆرانیەكانی ناوچەی سنە هەڵدەبژێرێن”.
ژیوار كە سەردانی باشووری كوردستانی كردووەو چووەتە سەردانی مامۆستا باكووری، دەڵێت “بەداخەوە موزیكزانەكانی كورد لەوێ زۆربەیان كاری توركی و عەرەبی دەكەن، لە ئێران بە پێچەوانەوەیە، فارسەكان زیاتر كەڵك لە موزیكی كوردی وەردەگرن”. ژیوار كە زۆر لە پەیڕەوكردنی ستایلی بیانی بێزاربووە لەلایەن گۆرانیبێژانی ئێستای كورد ، پێی سەیرە خەڵك قەدری چاوەشەكان ناگرێ “لەناو ئێمەدا قەدری چاوەشەكان ناگیرێت و پێیاندەڵێن لۆتی. ئەگەر ئەو چاوەشانە نەبن، موزیكی كوردیش دەفەوتێ”.
ئەو كچە گۆرانیبێژە هەرچەندە خاوەنی چەندین بەرهەم و كۆنسێرتە،بەڵام كارەكانی زۆر كەم بڵاوبوونەتەوە، لەو بارەوە دەڵێ “لەبەرئەوەی ئەلبووم دەركردن پارەو سپۆنسێری دەوێت، بۆیە وەك سیدی بەرهەممان زۆر نییە. هەندێك لایەن هەن دەیانەوێ ئەوەی ئەوان دەیانەوێت بیكەم، بەڵام من رازی نەبووم و نابم ، هونەرەكەی خۆم دەبێت بەگوێرەی دڵی خۆم بێت و كوردانە بێت”.
https://azad.mam9.com

ژیوار شێخولئیسلامی، ئەندامی گرووپی باڵوەشان: لەباشووری كوردستان تەنیا كوردایەتیم نەبینی
صفحة 1 من اصل 1
 مواضيع مماثلة
-
» “ ئامادەم كاری تاكسیش لە كوردستان بكەم”
» باشترین هونەرمەندی كوردستان و عێراق لەژێر نایلۆندا دەژی : باشـترە بـڕۆم