ئازادی
خوشك و برا به‌ ڕێزه‌كان ئه‌وه‌ی له‌ ناو دڵتایه‌ ئه‌توانی له‌م مه‌كۆیه‌ به‌ ئازادانه‌ ده‌ربڕیت به‌ مه‌رجێ ته‌شهیر به‌ كه‌س مه‌كه‌
ئازادی
خوشك و برا به‌ ڕێزه‌كان ئه‌وه‌ی له‌ ناو دڵتایه‌ ئه‌توانی له‌م مه‌كۆیه‌ به‌ ئازادانه‌ ده‌ربڕیت به‌ مه‌رجێ ته‌شهیر به‌ كه‌س مه‌كه‌
ئازادی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

ئازادی

مه‌كۆیه‌ك بۆده‌ربڕینی ناخ به‌ ئازاد‌ی

الرئيسيةأحدث الصورالتسجيلسه‌ره‌كیكۆنترۆڵ په‌نێلدخوللیستی ئه‌نداماننامه‌ی تایبه‌تتۆماركردنچونه‌ژوره‌وه‌گه‌ڕان
به‌ بۆنه‌ی جه‌ژنی نه‌ورۆزه‌وه‌ پیرۆزبایی ئاراسته‌ی هه‌ر چوار پارچه‌ی كوردستان ده‌كه‌ین به‌ هیوای ئازادی له‌ نه‌ورۆزی داهاتوو
مواضيع مماثلة
كاتژمێر
به‌شداریكردن
Share |
ئه‌و بابه‌ته‌ له‌ گه‌ڵ فیسبوك به‌شداره‌
المواضيع الأخيرة
» گواردیؤلا: ساڵێكی تریش له‌ به‌رشه‌ڵۆنا ئه‌مێنمه‌وه‌.
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالسبت مايو 07, 2011 9:50 pm من طرف كه‌ته‌لونی

» نوكته‌ی تازه‌وگه‌رم!!!!!!!!!!
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالجمعة مايو 06, 2011 5:30 pm من طرف rawf

» ورته‌ ورت !!!!!
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالجمعة مايو 06, 2011 5:19 pm من طرف rawf

» ئیحتیماله‌
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالجمعة مايو 06, 2011 4:54 pm من طرف rawf

» خۆپیشاندان
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالجمعة مايو 06, 2011 4:48 pm من طرف rawf

» ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالأربعاء أبريل 27, 2011 5:59 pm من طرف كه‌ته‌لونی

» به‌رشه‌لۆناو ئیشبییه‌ بۆ سێ خاڵی یاریه‌كه‌ یاری ده‌كه‌ن
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالأحد مارس 13, 2011 4:15 am من طرف كه‌ته‌لونی

» به‌رشه‌لۆناو 3 خاڵی تر
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالإثنين مارس 07, 2011 2:42 am من طرف كه‌ته‌لونی

» به‌رشه‌ لۆنا له‌ ڤالانسیای برده‌وه‌
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالخميس مارس 03, 2011 4:11 pm من طرف كه‌ته‌لونی

بحـث

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم
هه‌واڵه‌كان
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية
تسجيل صفحاتك المفضلة في مواقع خارجية reddit      

قم بحفض و مشاطرة الرابط به رشلونا على موقع حفض الصفحات

قم بحفض و مشاطرة الرابط ئازادی على موقع حفض الصفحات
سه‌رژمێری

.: ژماره‌ی سه‌ردانی مه‌كۆ:.

چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم

كاتب الموضوعرسالة
كه‌ته‌لونی
به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی
كه‌ته‌لونی

[img]http://img406.imageshack.us/img406
چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم I_folder_lock

ژماره‌ی ئه‌ندام : 1
ژماره‌ی په‌یامه‌كان : 180
كه‌سێتی : 0
میژوی تۆماركردن : 09/12/2010
ماڵپه‌ڕ : www.azad.mam9.com

چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Empty
مُساهمةموضوع: چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم   چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم Emptyالإثنين فبراير 14, 2011 11:48 pm

له‌ قه‌ره‌ باڵغیه‌كی به‌ر ئه‌سحابه‌ سپی دا پیاوێكی حافز خه‌ریكبوو خۆی بكێشێ به‌ ژنێكا
خێره‌و مه‌ندێ هاواری كرد :-وریابه‌ خاڵه‌ خۆت نه‌كێشی به‌و ژنه‌دا
حافزه‌كه‌ به‌نابه‌دڵی سوكانی ئه‌گۆرێو ئه‌ڵێ :- خوا عه‌مر درێژت نه‌كا ئه‌گه‌ر عه‌مودێك بوایه‌ پێت ئه‌وتم ؟

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تووتییه‌که‌ی مارف

کابرایه‌ک تووتییه‌ک ئه‌کڕێت. پاش چه‌ند ڕۆژێک که‌ تووتییه‌که‌ ڕا دێت و ئه‌کرێته‌وه‌، گوێی لێ ئه‌بێت هاوڕێکانی به‌ خاوه‌نه‌که‌ی ئه‌ڵێن: "مارفه‌ حیز"، ئه‌ویش یه‌که‌م قسه‌ی که‌ له‌م ماڵه‌دا ئه‌یکات، "مارفه‌ حیز" ئه‌بێت. پاش ماوه‌یه‌ک وای لێ دێت مارف ناوێرێت خۆی پیشان بدات چونکه‌ هه‌ر به‌ بینینی هاوار ئه‌کات:
"مارفه‌ حیز."
مارف ئه‌که‌وێته‌ پرسیار کردن بۆ دۆزینه‌وه‌ی چاره‌سه‌رێک. سه‌رئه‌نجام ئامۆژگاری ئه‌که‌ن که‌ سه‌ری قه‌فه‌سه‌که‌ی به‌ په‌ڕۆیه‌ک داپۆشێت بۆ ماوه‌ی دوو سێ هه‌فته‌ تا که‌س نه‌بینێت و بیری بچێته‌وه‌. مارفیش چۆنیان پێ وتبوو، وا ئه‌کات و ته‌نانه‌ت کاتێک که‌ خواردنیشی بۆ دائه‌نێت خۆی پیشان نادات و ته‌نها له‌ژێر په‌ڕۆکه‌وه‌ ده‌ست درێژ ئه‌کات و خواردنی بۆ دائه‌نێت. پاش هه‌فته‌یه‌ک بێده‌نگی، ڕۆژێکیان مارف به‌ دزییه‌وه‌ و هێواش هێواش سوچێکی په‌ڕۆکه‌ به‌رز ئه‌کاته‌وه‌ تا بزانێت تووتییه‌که‌ چی ئه‌کات و وه‌زعی چۆنه‌. که‌ تووتییه‌که‌ چاوی به‌ مارف ئه‌که‌وێت ئه‌ڵێت:
"ئه‌وه‌ چییه‌ مارفه‌ حیز؟ قنگت ئه‌خورێ ؟"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ژن و مێردێک ماوایه‌کی زۆره‌ شه‌ریان بوه‌ و پێکه‌وه‌ قسه‌ناکه‌ن.رۆژێک ژنه‌که‌ له‌سه‌ر به‌رما‌ڵ دوای نوێژ کردن ده‌ست به‌رز ده‌کاته‌وه‌ بۆ دوعاکردن و ئه‌ڵێ کاک ئه‌حمه‌دی شێخ دڵی ئه‌وپیاوه‌م نه‌رم بکه‌یت بێت ئاشتم بکاته‌وه‌ .پیاواکه‌ش گوێی له‌م دوعایه‌ ئه‌بێت به‌پرتاو خۆی ئه‌کات به‌ژوره‌که‌داو ئه‌ڵێ که‌ک ئه‌حمه‌د پاڵ مه‌نێ خۆم ئه‌رۆم

مو‌حه‌مه‌د ناوێک ئه‌یه‌وێت کچێکی مه‌سیحی بخوازێت. کچه‌که‌ش ڕازی ئه‌بێت به‌ مه‌رجێک ببێت به‌ مه‌سیحی و ناوی خۆی بگۆڕێت. مو‌حه‌مه‌دیش، که‌ به‌ ده‌ردی شێخی سه‌نعان چووه‌، ناچار ڕازی ئه‌بێت بۆ ئه‌م کچه‌ مه‌سیحییه‌ له‌ ئیسلام وه‌رگه‌ڕێت و ناوی خۆشی بگۆڕێت. ڕۆژێک موحه‌مه‌د و کچه‌که‌ و چه‌ند که‌سێکی نزیکی کچه‌که‌ ئه‌چن بۆ که‌نیسه‌ و له‌وێ قه‌شه‌یه‌ک، پاش ئه‌وه‌ی که‌مێک باسی رێساکانی ئاینی مه‌سیحی بۆ ئه‌کات، سێ شڵپ ئاو ئه‌دات به‌ ته‌پڵی سه‌ری موحه‌مه‌ددا و له‌گه‌ڵ هه‌ر شڵپێکیشدا ئه‌ڵێ:
"ئه‌وه‌ ئیتر تۆ موحه‌مه‌د نیت و جۆرجیت."
ڕۆژێکی "ڕه‌مه‌زانی" مه‌سیحییه‌کان کچه‌که‌ دێته‌ ماڵه‌وه‌ و ئه‌بینێت جۆرج مریشکێکی برژاوی داناوه‌ و خه‌ریکی خواردنێتی. کچه‌که‌ به‌ تووڕه‌یی و سه‌رسوڕمانه‌وه‌ پێی ئه‌ڵێ:
"ئه‌وه‌ چی ئه‌که‌یت جۆرج؟ ئه‌ی نازانیت ئێمه‌ی مه‌سیحی بۆمان نییه‌ گۆشت بخۆین کاتێک که‌ به‌ڕۆژووین؟"
ئه‌ویش له‌ وه‌ڵامدا ئه‌ڵێ:
"با چۆن نازانم، به‌ڵام ئه‌مه‌ گۆشت نییه‌ چونکه‌ به‌ر له‌وه‌ی بیبرژێنم سێ شڵپ ئاوم دا به‌ سه‌ریدا و له‌گه‌ڵ هه‌ر شڵپێکیشدا وتم: تۆ مریشک نیت، په‌تا‌ته‌یت

https://azad.mam9.com

چوار نوكته‌ی تازه‌و گه‌رم
صفحة 1 من اصل 1
 مواضيع مماثلة
-
» نوكته‌ی تازه‌وگه‌رم!!!!!!!!!!
» نوكته‌ی هه‌مه‌ ڕه‌نگ!!!!
» حه‌وت نوكته‌ی خۆش